Skočit na obsah
Vezeme Vám Vaši zahradu… Zahrada na klíč pro každého po celé ČR

Příprava půdy a pěstování rychle rostoucí dřeviny

ZAHRADA BRNO pěstuje a prodává řízky rychle rostoucí dřeviny – japonský topol a vrba. V tomto článku Vám přináší informace o přípravě půdy, pěstování i sklízení levného dřeva na topení.

Příprava půdy

Příprava půdy je důležitým faktorem při úspěšném pěstování rychlerostoucí dřeviny (dále také RRD). Dřeviny jsou háklivé v prvních 2 letech na zaplevelení. Důkladné odplevelení a následné udržení plantáže bez nežádoucí vegetace plevele považujte za zásadní faktor, který ovlivní přírůstky dřeviny v prvních 2 letech.

Odplevelení

Z vlastní zkušenosti doporučujeme odplevelení na podzim. Mechanizační práce na jaře mohou zapříčinit nadměrné vysychání půdy, především v místech s výskytem jarních přísušků.

Údržba plevele během roku

Během roku je nutné udržovat plantáž bez plevele. Na malých prostorách postačí motyka, u větších rozloh doporučujeme prostor mezi řádky sekat, nebo upravit rotavátorem. Prostor mezi stromy je nejlepší okopat, popř. plevel chemicky zlikvidovat.

Pozor na chemické přípravky

Vzhledem k tomu, že jsou rostliny velice háklivé na chemické ošetření, je nutné chemické přípravky používat s maximální opatrností a za pomoci herbicidního zvonu. I tak může dojít k určitým ztrátám. Plevel je nutné likvidovat nejvíce první rok růstu, další roky nám pomáhá tlumit plevel padlé listí.

Výsadba

Určení doby výsadby závisí na průběhu počasí v jarních měsících. Všeobecně platí pro RRD termín výsadby od poloviny března do konce dubna. Teplota půdy 5° C, jakmile půdní vlhkost dovolí přístup sazečů na plochu.

Řízky mají normované parametry, 18 - 22 cm délka, 0,7 - 2,5 cm v průměru. Před výsadbou je nutné řízky namočit na 24 až 48 hodin do vody – obzvláště při ne zrovna ideálním uskladnění.

Skladování řízků před výsadbou

Řízky je vhodné skladovat do výsadby ve vhodných podmínkách. Optimální teplota je 2 - 4° C s vysokou vzdušnou vlhkostí - podobně jako u brambor. Pokud tyto podmínky nemáte, je vhodné skladovat řízky v igelitových pytlích, vlhké rašelině nebo písku. U igelitových pytlů je zapotřebí kontrolovat, aby se řízky nadměrně nezapařily a následně nezplesnivěly. Při skladování řízků v teple a průvanu se rychle vysušují a výrazně se snižuje jejich schopnost zakořenit.

Postup při vysazování

Řízky zapichujeme kolmo do země tak, aby vyčníval pouze vrcholový pupen zároveň s úrovní půdy. Pozor na správný směr pupenu - neotočte řízek! Po zapíchnutí nebo zasunutí řízku do půdy je potřeba půdu kolem řízku zhutnit sešlápnutím z boku, aby půda přilnula k řízku. Vrchní řez raději uzavřete štěpařským voskem, abyste zabránili vysychání řízků. U topolů je to téměř nutnost.

Doporučený spon 200 cm x 60 cm - to je 8.000 ks na 1 ha půdy. Kořenáče lze vysazovat po celou dobu vegetace od jara až do prvních mrazů.

Sklízení

Sklizeň plantáže RRD se v našich podmínkách pohybuje mezi 3 až 6 rokem. Podle zkušeností ze zahraničí se nedoporučuje sklízet v kratších obdobích, neboť se tímto snižuje celková efektivita. Pro sklizeň jsou nejvhodnějším obdobím zimní měsíce, tedy prosinec až únor. Obsah vody ve dřevě je v těchto měsících nejnižší a technika nemá na zmrzlé zemi problém s pohybem.

- Po 3 letech - štěpka - Po 5 až 6 letech - kulatina

Nevíte, kde řízky této dřeviny zakoupit?

ZAHRADA BRNO nabízí prodej rychle rostoucí dřeviny – japonský topol nebo vrba – za 3 Kč / řízek, při odběru minimálně 50 ks. Více informací o prodeji RRD.

Užitečné odkazyCopyright © Web ZAHRADA BRNO je provozován společností PFM-Greenvia s.r.o., 2006-2023

Tel.: +420 776 874 456 | O nás | Kontakt | Ochrana a zpracování osobních údajů

Zahrada na klíč | Návrhy zahrad | Realizace zahrad | Údržba zahrad | Zavlažovací systémy